Victorian election 2022: state of play

STATE OF PLAY:

* Labor holds a comfortable majority, with 55 out of 88 seats in the Legislative Assembly or lower house

* The coalition has 27 seats (Liberal 21 and Nationals six)

* Remaining six seats split equally between the Greens and independents

* To form a majority government, the major parties need to win 45 Legislative Assembly seats

* Labor would have to shed 11 seats to lose its grip on majority government, while the coalition must pick up an extra 18 to govern outright

* Of the 40 seats in the Legislative Council - also known as the upper house - Labor has 16, the coalition 10 and minor parties 14.

VOTING TIMELINE:

* November 23: Postal vote applications close

* November 25: Early voting closes

* November 26: Election day, phone voting registrations close

HOW VOTING WORKS:

Lower house:

* Every box on the lower house ballot paper must be numbered from first to last in order of preference

* A candidate wins if they receive more than 50 per cent of first votes, or once preferences are distributed

Upper house:

* Five seats in each of the eight regions

* Only Australian jurisdiction with group voting ticket system

* Voters choose one party above the line and the party allocates their preferences OR votes below the line must number at least five boxes in order of personal preference

ELECTORAL BOUNDARY CHANGES:

Abolished:

* Altona (Labor), Buninyong (Labor), Burwood (Labor), Ferntree Gully (Liberal), Forest Hill (Liberal), Gembrook (Liberal), Keysborough (Labor), Mount Waverley (Labor), Yuroke (Labor)

New:

* Ashwood, Berwick, Eureka, Glen Waverley, Greenvale, Kalkallo, Laverton, Pakenham, Point Cook

Seats to notionally change based on 2018 election results:

* Bass (Labor to Liberal)

* Bayswater (Labor to Liberal)

* Caulfield (Liberal to Labor)

* Hastings (Liberal to Labor)

* Mildura (independent to Nationals)

* Pakenham (Liberal to Labor)

WHO IS NOT RECONTESTING:

Labor:

* Mark Gepp (Northern Victoria), John Eren (Lara), Richard Wynne (Richmond), Jane Garrett (Eastern Victoria, passed away), Jill Hennessy (Altona), Danielle Green (Yan Yean), James Merlino (Monbulk), Martin Foley (Albert Park), Martin Pakula (Keysborough), Lisa Neville (Bellarine), Frank McGuire (Broadmeadows), Luke Donnellan (Endeavour Hills), Robin Scott (Preston), Marlene Kairouz (Kororoit), Dustin Halse (Ringwood), Jaala Pulford (Western Victoria)

Liberals:

* Gordon Rich-Phillips (South-Eastern Metropolitan), Bruce Atkinson (Eastern Metropolitan), Tim Smith (Kew), David Morris (Mornington), Cathrine Burnett-Wake (Eastern Victoria Region), Gary Blackwood (Narracan), Neale Burgess (Hastings)

Nationals:

* Steph Ryan (Euroa)

Independent:

* Russell Northe (Morwell)