View Comments

WA RECRUITS IN BOLD

1. GWS Giants - Lachie Whitfield (Dandenong Stingrays)

2. GWS Giants - Jonathan O'Rourke (Calder Cannons)

3. GWS Giants - Lachlan Plowman (Calder Cannons)

4. Melbourne - Jimmy Toumpas (Woodville West Torrens)

5. Western Bulldogs - Jake Stringer (Bendigo Pioneers)

6.Western Bulldogs - Jackson Macrae (Oakleigh Chargers)

7. Port Adelaide - Oliver Wines (Bendigo Pioneers)

8. Brisbane Lions - Sam Mayes (North Adelaide)

9. Richmond - Nick Vlastuin (Northern Knights)

10. Essendon - Joe Daniher (Father/son rule) (Calder Cannons)

11. Carlton - Troy Menzel (Central District)

12. GWS Giants - Kristian Jaksch (Oakleigh Chargers)

13. Gold Coast Suns - Jesse Lonergan (Launceston)

14. GWS Giants - Aidan Corr (Northern Knights)

15. North Melbourne - Taylor Garner (Dandenong Stingrays)

16. Geelong Cats - Jackson Thurlow (Launceston)

17. Fremantle - Josh Simpson (East Fremantle)

18. Collingwood - Brodie Grundy (Sturt)

19. Collingwood - Ben Kennedy (Glenelg)

20. Collingwood - Timothy Broomhead (Port Adelaide)

21. Western Bulldogs - Nathan Hrovat (Northern Knights)

22. Sydney Swans - Dean Towers (North Ballarat)

23. Brisbane Lions - Marco Paparone (East Fremantle)

24. St Kilda - Nathan Wright (Dandenong Stingrays)

25. St Kilda - Spencer White (Western Jets)

26. Melbourne - Jack Viney (Father/son rule) (Oakleigh Chargers)

27. GWS Giants - James Stewart (Sandringham Dragons)

28. Hawthorn - Tim O'Brien (Glenelg)

29. Port Adelaide - Tom Clurey (Murray Bushrangers)

30. Port Adelaide - Mason Shaw (South Fremantle)

31. Richmond - Kamdyn McIntosh (Peel Thunder)

32. Brisbane Lions - Michael Close (North Ballarat Rebels)

33. Richmond - Liam McBean (Calder Cannons)

34. Essendon - Jason Ashby (Oakleigh Chargers)

35. Carlton - Tom Temay (Sandringham Dragons)

36. Fremantle - Tanner Smith (North Ballarat Rebels)

37. North Melbourne - Ben Jacobs (Port Adelaide)

38. Collingwood - Jackson Ramsay (East Perth)

39. Fremantle - Max Duffy (East Fremantle)

40. St Kilda - Brodie Murdoch (Glenelg)

41. North Melbourne - Mason Wood (Geelong Falcons)

43. St Kilda - Josh Saunders (Geelong Falcons)

44. Sydney Swans - Harrison Marsh (East Fremantle)

42. Richmond - Matthew McDonough (Woodville-West Torrens)

45. West Coast Eagles - Brant Colledge (Perth)

46. Sydney Swans - Tim Membrey (Gippsland Power)

47. North Melbourne - Mitchell Wilkins (Norwood)

48. Melbourne - Dean Kent (Perth)

49. Western Bulldogs - Lachlan Hunter (Father/son rule) (Western Jets)

50. Western Bulldogs - Joshua Prudden (Murray Bushrangers)

51. Essendon - Dylan Van Unen (Frankston)

52. Melbourne - Matt Jones (Box Hill Hawks)

53. Essendon - Martin Gleeson (North Ballarat Rebels)

54. Carlton - Nicholas Graham (Gippsland Power)

55. Gold Coast Suns - Tim Sumner (Woodville West Torrens)

56. North Melbourne - Daniel Currie (Sydney)

57. Gold Coast Suns - Kyal Horsley (Rookie elevation)

58. Gold Coast Suns - Clay Cameron (Mt Gravatt)

59. West Coast Eagles - Adam Carter (South Fremantle)

60. West Coast Eagles - Mark Hutchings (St Kilda)

61. North Melbourne - Taylor Hine (Gold Coast Suns)

62. Adelaide - Sam Siggins (Lauderdale)

63. GWS Giants - Passed

64. Sydney Swans - Matthew Dick (Calder Cannons)

65. Sydney Swans - Passed

66. Hawthorn - Kaiden Brand (West Adelaide)

67. GWS Giants - Passed

68. Melbourne - Dean Terlich (Norwood)

69. Carlton - Passed

70. Hawthorn - Michael Osborne (Hawthorn)

71. Melbourne - Daniel Nicholson (Rookie elevation)

72. Melbourne - Michael Evans (Rookie elevation)

73. Essendon - Nicholas Kommer (East Perth)

74. Carlton - Passed

75. St Kilda - Lewis Pierce (Dandenong Stingrays)

76. North Melbourne - Sam Gibson (Rookie elevation)

77. Geelong Cats - Bradley Hartman (Sturt)

78. Fremantle - Clancee Pearce (Rookie elevation)

79. West Coast Eagles - Brad Dick (Rookie elevation)

80. Collingwood - Passed

81. Adelaide - Rory Atkins (Calder Cannons)

82. Port Adelaide - Passed

97. GWS Giants - Andrew Phillips (Rookie elevation)

98. Western Bulldogs - Tom Campbell (Rookie elevation)

99. Brisbane Lions - Niall McKeever - (Rookie elevation)

100. Richmond - Passed

101. Essendon - Passed

102. Carlton - Zach Tuohy (Rookie elevation)

103. North Melbourne - Majak Daw (Rookie elevation)

104. Sydney Swans - Passed

105. Western Bulldogs - Jason Johannisen (Rookie elevation)

106. Essendon - Mark Baguley (Rookie elevation)

107. Sydney Swans - Harry Cunningham (Rookie elevation)