New faces for Gold Logie battle
Asher Keddie is up for her fourth Gold Logie. Picture: Getty Images

Jovial host of The Block Scott Cam and Miss Fisher's Murder Mysteries star Essie Davis are the fresh faces in the fight for the Gold Logie.

The pair join comedian Andy Lee, last year's winner Asher Keddie, The Project co-host Carrie Bickmore and Home and Away's Stephen Peacocke as the six nominees for the April 27 ceremony.

Cam and Davis are first-time nominees for the Gold Logie.

It's Lee and Peacocke's second nomination, while Bickmore is hoping for third time lucky and Keddie is shooting for back-to-back gold.

Davis, who stars as Phryne Fisher in Miss Fisher's Murder Mysteries, and Keddie, who plays Nina Proudman in Offspring, are also nominated for a Silver Logie for most popular actress.

Peacocke is nominated for the most popular actor Silver Logie. The category also includes Chris Lilley, fellow Home and Away star Dan Ewing and Matthew Le Nevez, whose character Dr Patrick Reid was killed in the final episode of Offspring last year.

Besides new faces in the battle for gold, there are also fresh shows in the battle of reality show supremacy.

The Nine Network dominates the most popular reality program with three of the five nominations: Big Brother, The Block All Stars and The Block Sky High.

The other shows are Bondi Rescue (Network Ten) and My Kitchen Rules (Seven Network).

Overlooked were MasterChef, The Biggest Loser, House Rules and Australia's Next Top Model.

Talent shows The Voice and The X Factor, which are, in effect, reality series, were nominated for most popular light entertainment program alongside Hamish & Andy's Gap Year Asia, Jamie: Private School Girl and The Project.

Foxtel scored two shows in the most popular lifestyle program.

The first season of Embarrassing Bodies Down Under (LifeStyle YOU) and Selling Houses Australia (The LifeStyle Channel), Better Homes and Gardens, Domestic Blitz: The Block to the Rescue and The Living Room (Network Ten).

Foxtel has nine nominations in all after receiving seven peer-voted TV Week Logie nominations.

Drama series Wentworth, on the SoHo channel, picked up three most outstanding nominations, while Play Along with Sam, with former Wiggle Sam Moran, on Nick Jr is contesting the children's program section.

Also nominated in the most outstanding categories are Top of the Lake (miniseries), Kings Cross ER: St Vincent's Hospital (factual program) and Sky News: Leadership Spill (news coverage).

The seven nominations show the Logies are no longer a celebration of free-to-air TV.

Wentworth, a re-imagining of the 1980s hit Prisoner, is up against A Place to Call Home (Seven Network), Offspring (Network Ten), Redfern Now (ABC1) and The Time of Our Lives (ABC1) for most outstanding drama series.

The prison series also collected two individual nominations, underlining the strength of the cast and the quality of the production.

Danielle Cormack, who plays Bea Smith, is up for most outstanding actress against Asher Keddie (Offspring), Claudia Karvan (The Time of Our Lives), Kat Stewart (Offspring) and Mandy McElhinney (Paper Giants: Magazine Wars).

Shareena Clayton, who plays Doreen Anderson, was nominated for the Graham Kennedy Award for most outstanding newcomer.

Standing in her way are Anna Bamford (Wonderland), Caren Pistorius (Paper Giants: Magazine Wars), Meyne Wyatt (Redfern Now) and Remy Hii (Better Man).

MOST POPULAR AWARD NOMINEES:

TV WEEK GOLD LOGIE

- Most Popular Personality on TV

Andy Lee (Hamish & Andy's Gap Year Asia, Nine Network)

Asher Keddie (Nina Proudman, Offspring, Network Ten)

Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)

Essie Davis (Phryne Fisher, Miss Fishers Murder Mysteries, ABC1)

Scott Cam (The Block, Nine Network)

Stephen Peacocke (Darryl "Brax" Braxton, Home and Away, Channel Seven)

TV WEEK SILVER LOGIE

- Most Popular Actor

Chris Lilley (Jamie King, Jamie: Private School Girl, ABC1)

Dan Ewing (Heath Braxton, Home and Away, Channel Seven)

Hugh Sheridan (Ben Rafter, Packed to the Rafters, Channel Seven)

Matthew Le Nevez (Dr Patrick Reid, Offspring, Network Ten)

Stephen Peacocke (Darryl "Brax" Braxton, Home and Away, Channel Seven)

TV WEEK SILVER LOGIE

- Most Popular Actress

Asher Keddie (Nina Proudman, Offspring, Network Ten)

Essie Davis (Phryne Fisher, Miss Fisher's Murder Mysteries, ABC1)

Julia Morris (Gemma Horne, House Husbands, Nine Network)

Marta Dusseldorp (Sarah Adams, A Place to Call Home, Channel Seven)

Rebecca Gibney (Julie Rafter, Packed to the Rafters, Channel Seven)

TV WEEK SILVER LOGIE

- Most Popular Presenter

Adam Hills (Adam Hills Tonight, ABC1)

Andy Lee (Hamish & Andy's Gap Year Asia, Nine Network)

Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)

Hamish Blake (Hamish & Andy's Gap Year Asia, Nine Network)

Scott Cam (The Block, Nine Network)

- Most Popular New Talent

Abby Earl (Anna Bligh, A Place to Call Home, Channel Seven)

Bonnie Sveen (Ricky Sharpe, Home and Away, Channel Seven)

Caren Pistorius (Eloise Ward, Offspring, Network Ten; Janine Myles, Redfern Now, ABC1; Beth Ridgeway, Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)

Johnny Ruffo (Chris Harrington, Home and Away, Channel Seven)

Timomatic (Australia's Got Talent, Nine Network)

- Most Popular Drama Program

Home and Away (Channel Seven)

House Husbands (Nine Network)

Miss Fisher's Murder Mysteries (ABC1)

Offspring (Network Ten)

Winners & Losers (Channel Seven)

- Most Popular Light Entertainment Program

Hamish & Andy's Gap Year Asia (Nine Network)

Jamie: Private School Girl (ABC1)

The Project (Network Ten)

The Voice (Nine Network)

The X Factor Australia (Channel Seven)

- Most Popular Reality Program

Big Brother (Nine Network)

Bondi Rescue (Network Ten)

My Kitchen Rules (Channel Seven)

The Block All Stars (Nine Network)

The Block Sky High (Nine Network)

- Most Popular Sports Program

Before the Game (Network Ten)

The AFL Footy Show (Nine Network)

The Cricket Show (Nine Network)

The NRL Footy Show (Nine Network)

Wide World Of Sports (Nine Network)

- Most Popular Lifestyle Program

Better Homes and Gardens (Channel Seven)

Domestic Blitz: The Block to the Rescue (Nine Network)

Embarrassing Bodies Down Under (Foxtel/LifeStyle YOU)

Selling Houses Australia (Foxtel/The LifeStyle Channel)

The Living Room (Network Ten)

TV WEEK SILVER LOGIE

- Most Outstanding Drama Series

A Place to Call Home (Channel Seven)

Offspring (Network Ten)

Redfern Now (ABC1)

The Time of Our Lives (ABC1)

Wentworth (Foxtel/ SoHo)

TV WEEK SILVER LOGIE

- Most Outstanding Miniseries or Telemovie

An Accidental Soldier (ABC1)

Better Man (SBS One)

Paper Giants: Magazine Wars (ABC1)

Power Games: The Packer-Murdoch Story (Nine Network)

Top of the Lake (Foxtel/UKTV)

TV WEEK SILVER LOGIE

- Most Outstanding Actor

Chris Lilley (Jamie: Private School Girl, ABC1)

Craig McLachlan (The Doctor Blake Mysteries, ABC1)

David Wenham (Better Man, SBS One)

Kirk Page (Redfern Now, ABC1)

Lachy Hulme (Power Games: The Packer-Murdoch Story, Nine Network)

TV WEEK SILVER LOGIE

- Most Outstanding Actress

Asher Keddie (Offspring, Network Ten)

Claudia Karvan (The Time of Our Lives, ABC1)

Danielle Cormack (Wentworth, Foxtel/ SoHo)

Kat Stewart (Offspring, Network Ten)

Mandy McElhinney (Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEWCOMER

Anna Bamford (Wonderland, Network Ten)

Caren Pistorius (Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)

Meyne Wyatt (Redfern Now, ABC1)

Remy Hii (Better Man, SBS One)

Shareena Clanton (Wentworth, Foxtel/SoHo)

MOST OUTSTANDING LIGHT ENTERTAINMENT PROGRAM

Housos (SBS One)

It's a Date (ABC1) P

Please Like Me (ABC2) T

The Voice Australia (Nine Network)

Upper Middle Bogan (ABC1)

MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE

Crisis in Cairo: Brett Mason (World News Australia, SBS One)

Leadership Spill (Foxtel/Sky News)

Missing the Boat: Jaymes Diaz Interview (Ten Eyewitness News, Network Ten)

NSW Bushfires (Nine News, Nine Network)

The Dark Side of the Force (Seven News, Channel Seven)

MOST OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS REPORT

A Gracious Gift (Four Corners, ABC1)

Drugs in Sport: Stephen Dank (7.30, ABC1)

Manus Island (Dateline, SBS One)

Prime Suspect (Sunday Night, Channel Seven)

Prisoner X - The Australian Connection (Foreign Correspondent, ABC1)

The West Australian

Popular videos

Compare & Save

Our Picks

Compare & Save

Follow Us

More from The West