Meritorious awards list

The Governor-General is pleased to announce the following appointments and awards:

PUBLIC SERVICE MEDAL (COMMONWEALTH PUBLIC SERVICE)

Ms Nguyen Thi Thanh AN

Hanoi City, Vietnam 10000

For outstanding public service in fostering the Australia-Vietnam bilateral relationship in agricultural research.

Ms Karen Jacqueline BINNEKAMP

Chifley ACT 2606

For outstanding public service to health, particularly through improvements to listings on the Pharmaceutical Benefits Scheme, and subsidy of breakthrough medical treatments.

Mrs Penny DAMIANAKIS

NSW

For outstanding public service through leading the provision of Centrelink services to vulnerable customers and refugee communities.

Mr Michael James DRUCE

Cronulla NSW 2230

For outstanding public service to nuclear medicine production.

Mr David Roland FREDERICKS

Narrabundah ACT 2604

For outstanding public service through supporting the Government in achieving fiscal and budget policy objectives, and significant reforms in the Attorney-General's Department.

Associate Professor Matthew Roland HILL

Pascoe Vale South VIC 3044

For outstanding public service to materials development for industry and the Australian Defence Force.

Dr Dale Austin LAMBERT

SA

For outstanding public service in the use of artificial intelligence in surveillance and reconnaissance, command and control, intelligence and autonomous platforms.

Dr Adam LEWIS

Higgins ACT 2615

For outstanding public service through the application of geospatial information.

Ms Helen Maree MCDEVITT

O'Connor ACT 2602

For outstanding public service through social policy innovation to improve the lives of disadvantaged Australians, particularly young persons and people with a disability.

Mr Mark Patrick O'CONNELL

QLD

For outstanding public service through leading engagement with communities affected by PFAS contamination from legacy Defence firefighting activities.

Mr Nico PADOVAN

ACT

For outstanding public service in program and policy delivery, including supporting the recovery and reconstruction of the livestock industry in North Queensland.

Ms Julie Anne ROBERTS

Giralang ACT 2617

For outstanding public service through exceptional delivery of executive support services to the national security community.

Dr Albin Frank SMRDEL

Hughes ACT 2605

For outstanding public service in reforming the corporate arrangements of the federal courts, and structural reform for the Australian family courts system.

Mr Robert STURGISS

O'Connor ACT 2602

For outstanding public service through the development of a world class inventory for greenhouse gases, and to accurate measuring and reporting of emissions for Australian companies.

Mr Damian John VOLTZ

Camp Hill QLD 4152

For outstanding public service through efforts to protect Australian sport from the threat of match-fixing, corruption and criminal exploitation.

Ms Lesley WATSON

Isaacs ACT 2607

For outstanding public service through contributions to agency organisation and functioning, and to Australia's national security.

PUBLIC SERVICE MEDAL (NSW PUBLIC SERVICE)

Mr Christopher Mark BEATSON

Avoca Beach NSW 2251

For outstanding public service to the New South Wales Police Force.

Mrs Wilma FALCONE

Cecil Hills NSW 2171

For outstanding public service to the social housing sector in New South Wales.

Mr Mark David GRANT

NSW

For outstanding public service to education in New South Wales.

Ms Pippinella Wheatcroft JOB

NSW

For outstanding public service to drought affected communities in New South Wales.

Mr Ronald Fredrick KEMSLEY

West Kempsey NSW 2440

For outstanding public service to environmental rehabilitation in the Kempsey Shire.

Mrs Annette Elizabeth MOEHEAD OAM

Wollongbar NSW 2477

For outstanding public service to mental health care of aged persons in New South Wales.

Dr Victor Hutton ODDY

Armidale NSW 2350

For outstanding public service to the primary industry sector, and to science, in New South Wales.

Mrs Donna OSLAND

Malabar NSW 2036

For outstanding public service to public programs at the Royal Botanic Gardens, Sydney.

Mr Raymond John SMITH

West Wyalong NSW 2671

For outstanding public service to local government in New South Wales.

Ms Vicki TELFER

Darwin NT 0800

For outstanding public service to industrial relations policy and reform in New South Wales.

Ms Katherine Ruth TOLLNER

Orange NSW 2800

For the outstanding public service to people with a disability in New South Wales.

PUBLIC SERVICE MEDAL (VIC PUBLIC SERVICE)

Professor Stephen Moile CORDNER AM

Caulfield VIC 3162

For outstanding public service to forensic medical and scientific services, training and research in Victoria.

Ms Shelagh DONEGAN-BRAGG

Woodside VIC 3874

For outstanding public service to education, and to people with a disability, in Victoria.

Ms Noelene DUFF

South Yarra VIC 3141

For outstanding public service to local government in Victoria.

Mrs Christine Michelle FERGUSON

Ballarat VIC 3350

For outstanding public service to policy and program delivery in Victoria.

Miss Reegan Odette KEY

Ferny Creek VIC 3786

For outstanding public service to emergency management systems in Victoria.

Ms Gabrielle Hedwig LEVINE

VIC

For outstanding public service to community safety projects in Victoria.

Dr James Richard PEARSON

VIC

For outstanding public service to forensic science, particularly to chemistry, in Victoria.

Ms Janine Louise TOOMEY

Kensington VIC 3031

For outstanding public service to policy design and service delivery in Victoria.

PUBLIC SERVICE MEDAL (QLD PUBLIC SERVICE)

Mr Colin Brian CASSIDY

Brighton QLD 4017

For outstanding public service to economic development, corporate services and town planning in Queensland.

Ms Clare Frances DOUGLAS

Cairns QLD 4870

For outstanding public service to health administration in Queensland.

Ms Maureen Elaine ERVINE

QLD

For outstanding public service to Indigenous families and communities in Queensland.

Ms Julie ETCHELLS

Ipswich QLD 4305

For outstanding public service to children and families in Queensland.

Ms Helen Francis FERGUSON

QLD

For outstanding public service to social policy development and implementation in Queensland.

Mr Michael Dermot PARKER

QLD

For outstanding public service to local government administration in Queensland.

Mrs Janelle Sue THURLBY

McDowall QLD 4053

For outstanding public service to financial management and planning in Queensland.

PUBLIC SERVICE MEDAL (WA PUBLIC SERVICE)

Ms Pauline BAGDONAVICIUS

WA

For outstanding public service, particularly through advocacy roles in Western Australia.

Mrs Noelene Rae JENNINGS

Glen Forrest WA 6071

For outstanding public service, particularly to local government in Western Australia.

Mrs Lee MUSUMECI

Armadale WA 6112

For outstanding public service to early childhood education in Western Australia.

PUBLIC SERVICE MEDAL (SA PUBLIC SERVICE)

Mrs Jan Marie CORNISH

Flinders Park SA 5025

For outstanding public service to asset management in local government in South Australia.

Professor Edward (Ted) Tuckseng MAH

Medindie SA 5081

For outstanding public service to public health in South Australia.

Ms Deborah PEARCE

Woodcroft SA 5162

For outstanding public service to people with a disability, and to South Australia Police.

PUBLIC SERVICE MEDAL (ACT PUBLIC SERVICE)

Mr George Abram CILLIERS

ACT

For outstanding public service to planning and development in the Australian Capital Territory.

Mr John Desmond PURCELL

Kambah ACT 2902

For outstanding public service to federal financial relations, and to the development of self-government in the Australian Capital Territory.

PUBLIC SERVICE MEDAL (NT PUBLIC SERVICE)

Mr Kenneth Lindsay DAVIES

Fannie Bay NT 0820

For outstanding public service to children and families in the Northern Territory.

Mr Gregory John SHANAHAN

Parap NT 0820

For outstanding public service to the justice system in the Northern Territory.

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (AUSTRALIAN FEDERAL POLICE)

Assistant Commissioner Lesa Jane GALE

Superintendent Jared Gordon TAGGART

Detective Superintendent Danielle Anne WOODWARD OAM

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (NEW SOUTH WALES POLICE FORCE)

Detective Chief Inspector Robert Mark ALLISON

Detective Superintendent Anthony John COOKE

Detective Superintendent David Caldwell DARCY

Detective Superintendent Kerrie Anne LEWIS

Detective Superintendent Peter James MCKENNA

Sergeant John Francis RAYMENT

Superintendent Daniel Edward SULLIVAN

Detective Superintendent Gavin Kendall WOOD

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (VICTORIAN POLICE FORCE)

Detective Superintendent Peter John BRIGHAM

Detective Senior Sergeant Mark William CHRYSTIE

Leading Senior Constable Andrew Neil DOWNES

Superintendent David Owen JONES

Commander Elizabeth Anne MURPHY

Leading Senior Constable Patrick Joseph STORER

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (QUEENSLAND POLICE FORCE)

Inspector Corey Mathew ALLEN

Detective Senior Sergeant Michelle Therese CLARK

Detective Senior Sergeant Sasha Naomi FINNEY

Superintendent Craig Andrew HANLON

Chief Superintendent Mark Patrick WHEELER

Inspector Nyree Lona WHELAN

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (WESTERN AUSTRALIA POLICE FORCE)

Deputy Commissioner Colin John BLANCH

Superintendent Dario Adriano BOLZONELLA

Senior Constable Michelle Deborah JESNEY

Sergeant David John JOHNSON

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIA POLICE FORCE)

Detective Sergeant Bernard Joseph FARRINGTON

Senior Sergeant First Class Tracy McLeod GENTGALL

Detective Sergeant David Paul HUNT

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (TASMANIA POLICE FORCE)

Detective Senior Constable Sharee Simone MAKSIMOVIC

Commander Ian John WHISH-WILSON

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (NORTHERN TERRITORY POLICE FORCE)

Superintendent Antony Stuart DEUTROM

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (AIRSERVICES AUSTRALIA RESCUE AND FIRE FIGHTING SERVICE)

Mr Christopher Charles GOFF

Liverpool NSW 2170

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (FIRE AND RESCUE NEW SOUTH WALES)

Mr John William BEVAN

Lightning Ridge NSW 2834

Mr Brett DAVIES

Green Point NSW 2251

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (NSW RURAL FIRE SERVICE)

Mr Robert James GRAHAM

Lismore NSW 2480

Mr Raymond Randolf HILL

Curlwaa NSW 2648

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (FIRE AND RESCUE NEW SOUTH WALES)

Ms Dawn Caroline MAYNARD

Port Macquarie NSW 2444

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (NSW RURAL FIRE SERVICE)

Mr John Wayne STUCKINGS

Coleambally NSW 2707

Ms Michelle Janine THORNLEY

St Georges Basin NSW 2540

Mr Owen Leonard TYDD

Gunnedah NSW 2380

Mr Graham Clifford WILLIAMS

Sussex Inlet NSW 2540

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (DEPARTMENT OF ENVIRONMENT, LAND, WATER AND PLANNING)

Mr Gregory Francis HITCH

Cairnlea VIC 3023

Mr George Ernest O'DWYER

Barongarook VIC 3249

Mr Graeme John SAUNDER

Alfredton VIC 3350

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (COUNTRY FIRE AUTHORITY OF VICTORIA)

Mr Peter John SHAW

The Basin VIC 3154

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (QUEENSLAND FIRE AND EMERGENCY SERVICES)

Mr Steven John BARBER

Townsville QLD 4810

Mr Gregory Raymond DUNCAN

Stafford QLD 4053

Mr Patrick Ross KRAUT

Toogoolawah QLD 4313

Mr Bevan James LOVE

QLD

Mr Rodger (John) SAMBROOKS

Palmwoods QLD 4555

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (FIRE AND EMERGENCY SERVICES AUTHORITY WESTERN AUSTRALIA)

Mr Mark David BOWEN

WA

Dr Neil Douglas BURROWS

Rossmoyne WA 6148

Mr Richard Dennis LAWREY

Mundaring WA 6073

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIAN COUNTRY FIRE SERVICE)

Mr Kenneth CAMPBELL

Mannanarie SA 5422

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIA METROPOLITAN FIRE SERVICES)

Mr Shane Mark HEFFERNAN

Mawson Lakes SA 5095

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIAN COUNTRY FIRE SERVICE)

Mr Samual John SANDERSON

Bridgewater SA 5155

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIA METROPOLITAN FIRE SERVICES)

Mr Dennis Robert TAYLOR

Mawson Lakes SA 5095

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (TASMANIA FIRE SERVICE)

Mr Mark Henry MCDERMOTT

Strahan TAS 7468

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (ACT RURAL FIRE SERVICE)

Mr Stephen James ANGUS

Tharwa ACT 2620

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (ACT FIRE AND RESCUE)

Mr Russell Edward GOODALL

ACT

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (NORTHERN TERRITORY FIRE AND RESCUE SERVICE)

Mr Craig Andrew SLACK

Bees Creek NT 0820

NONE (NEW SOUTH WALES AMBULANCE SERVICES)

Ms Clare Louise BEECH

NSW

Mr Michael John BRAY

Croydon NSW 2132

NONE (AMBULANCE SERVICE VICTORIA)

Mr William Allan BRIGGS

Mooroolbark VIC 3138

AMBULANCE SERVICE MEDAL (AMBULANCE SERVICE VICTORIA)

Ms Rain HISTEN

Bayside VIC 3188

Mr Terrence Patrick MARSHALL

Leopold VIC 3224

Mrs Gail SHARP

VIC

Mr Lance Francis SIMMONS

Bairnsdale VIC 3875

Ms Susan Jane WALSH

Strathfieldsaye VIC 3551

Mr Kenneth John WHITTLE

Kew VIC 3101

AMBULANCE SERVICE MEDAL (QUEENSLAND AMBULANCE SERVICE)

Ms Tracey Anne EASTWICK

Mackay QLD 4740

Mr Wayne William SACHS

The Dawn, Gympie QLD 4570

Mr Cary STRONG

Ormeau QLD 4208

AMBULANCE SERVICE MEDAL (ST JOHN AMBULANCE SERVICES WESTERN AUSTRALIA)

Mr Christopher Bradley OAKES

Two Rocks WA 6037

Mr David SAUNDERS

Collie WA 6225

Mr Austin Shannon WHITESIDE

Mullaloo WA 6027

AMBULANCE SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIAN AMBULANCE SERVICE)

Mr David Mark JAENSCH

Whyalla SA 5600

AMBULANCE SERVICE MEDAL (TASMANIAN AMBULANCE SERVICE)

Mrs Lorraine Joy GARDINER

Launceston TAS 7250

Mr Han-Wei LEE

West Hobart TAS 7000

EMERGENCY SERVICES MEDAL (STATE EMERGENCY SERVICE NEW SOUTH WALES)

Ms Allison May FLAXMAN

Penrith NSW 2750

EMERGENCY SERVICES MEDAL (NSW VOLUNTEER RESCUE ASSOCIATION)

Mr Richard (John) ROOKE

Wagga Wagga NSW 2650

EMERGENCY SERVICES MEDAL (STATE EMERGENCY SERVICE NEW SOUTH WALES)

Mr Warren Noel TURNER

Burradoo NSW 2576

EMERGENCY SERVICES MEDAL (VICTORIA STATE EMERGENCY SERVICE)

Mr John William HOOPER

Stawell VIC 3380

EMERGENCY SERVICES MEDAL (FIRE AND EMERGENCY SERVICES AUTHORITY WESTERN AUSTRALIA)

Mr Ronald Francis MCPHERSON

Swan View WA 6056

EMERGENCY SERVICES MEDAL (SOUTH AUSTRALIA STATE EMERGENCY SERVICE)

Mr Maxwell John COULSON

Port Lincoln SA 5606

EMERGENCY SERVICES MEDAL (TASMANIA STATE EMERGENCY SERVICE)

Mr William James FOLDER

TAS

Mr Vincent HOLTHOUSE

Currie TAS 7256

Mr Neil Gerard VAN VELDHUIZEN

TAS

EMERGENCY SERVICES MEDAL (STATE EMERGENCY SERVICE ACT)

Mr Mubin Shareef KHOKHAR

Dunlop ACT 2615

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (DEPARTMENT OF CORRECTIVE SERVICES NEW SOUTH WALES)

Ms Jean Elizabeth DALLY

Miss Rebecca Joy EDWARDS

Mr Amandeep SINGH

Mr Albert William TORRENS

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (CORRECTIONS VICTORIA DEPARTMENT OF JUSTICE)

Mr Stephen CADMAN

Mr Steven Douglas COMTE

Ms Tina FILOPOULOS

Mr Stephen Peter PAYNE

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (QUEENSLAND CORRECTIVE SERVICES)

Ms Robyn Margaret ERNST

Ms Simone Elizabeth LOURIGAN

Ms Jenny Lee LYNAS

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (DEPARTMENT OF CORRECTIVE SERVICES WESTERN AUSTRALIA)

Mr Samuel James DINAH

Ms Cassandra Lee GILBERT

Mr Benjamin Richard LEADBEATTER

Mr Gregory Peter LITTLE

Ms Leith THOMAS

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (SOUTH AUSTRALIAN DEPARTMENT OF CORRECTIONAL SERVICES)

Ms Susan Jane DIGHTON

Mr Bernard John GELSTON

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (TASMANIAN CORRECTIVE SERVICES)

Ms Elizabeth MOORE

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (ACT CORRECTIVE SERVICES)

Mr Jason Paul STOCKHEIM