Aussie's shocking realisation after trip to US supermarket

·2-min read

An Australian TikToker was shocked by two trips to different supermarkets in the US, concluding it's far more expensive to maintain a healthy lifestyle in the States.

Australian Anna Paul has racked up nearly one million followers on TikTok, and since going to the US for a holiday, she has been documenting her experience.

In one TikTok video, she and her partner Glen Thomson, went to Walmart, a chainstore in the US.

Vlogging her experience, Ms Paul was delighted to find items you wouldn't find at a Woolworths or Coles in Australia, like a large array of coffee creamer, tampons with applicators and cereal in sacks.

Australian TikToker Anna Paul was shocked by the lack of fruit and veg at Walmart in the US. Source:TikTok/anna..paull
Australian TikToker Anna Paul was shocked by the lack of fruit and veg at Walmart in the US. Source:TikTok/anna..paull

However, one section in Walmart had Ms Paul utterly confused — the fruit and vegetable aisle, which was actually tucked away next to the bread, not taking up much space at all.

It appears the store Ms Paul went to didn't have much of a fresh produce selection, which is unlike Australia.

"I know that there are stores where you can buy fruits and veg but this shop is huge and this is all that they have," she said in the video.

"But in Australia every single grocery store we go into the first couple of sections is just fruit and veg right and here, not at all. Like I couldn't see any."

In a follow up video, Ms Paul ventured to a Whole Foods to see if they had some fresh produce and she was shocked to see not just the fruit and veg, but the abundance of health food.

The TikToker showed her followers everything from organic broccoli to plant-based food.

Two bags and food andone bag of drinks cost Anna Paul around $230 at Whole Foods. Source:TikTok/anna..paull
Two bags and food andone bag of drinks cost Anna Paul around $230 at Whole Foods. Source:TikTok/anna..paull

"You can even make yourself your own salad, like look, this is really nice, I really like this," she said.

However, the second shock for Ms Paul came after she bought two bags of food and one bag of chips and her total came to just under $US160, which is roughly $A230.

"So in conclusion, you can buy healthy food in America. It's just so f**king expensive. If I did like a proper grocery shop, I feel like that would be like $A1000 because that's only two bags of food," she said.

"So there's an idea it's way cheaper to be really unhealthy here and it's super, super hard to be really healthy."

Do you have a story tip? Email: newsroomau@yahoonews.com.

You can also follow us on Facebook, Instagram, TikTok and Twitter and download the Yahoo News app from the App Store or Google Play.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting